Polska wersja
English version

               

Barwne osobowości, energiczna muzyka, słowiański duch. To najkrótsze określenie zespołu Słowiany, jednego z najbardziej interesujących zespołów folk-rockowych w Polsce. Ich muzyka to ogromna dawka pozytywnej energii, która przyciąga wszystkich niezależnie od wieku.

Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy małżeństwa z Ukrainy, absolwentów Akademii Muzycznej,  Oleksandra i Iryny Dracz. Nazwa SŁOWIANY jest ściśle związana z muzyka, którą wykonuje zespół.

Zespół składa się z sześciu profesjonalnych muzyków z Polski, Ukrainy i Francji, w tym trzech wokalistów.  Wykorzystują różne instrumenty:  znany w Europie Wschodniej akordeon i skrzypce łączą z mocnym brzmieniem gitary elektrycznej i kontrabasu a także z nowoczesnym  brzmieniem akustycznej perkusji. Wokalistka ma niezwykły folkowy głos, który trudno spotkać w Europie. Ostatnim czasem rockowe brzmienie i huculskie rytmy stały dominującą barwą ich muzyki.

„Jesteśmy grupą przyjaciół, których łączy muzyka. Gramy utwory własne i aranżujemy najbardziej znane  folkowe piosenki z różnych słowiańskich krajów. Śpiewamy  w różnych językach: Ukraińskim, Polskim, Serbskim, Bułgarskim, Gruzińskim. „

Słowiany zagrali mnóstwo koncertów na terenach Polski,  wystąpili na wielu znanych festiwalach takich jak: 32 Łemkowska Watra w Żdyni , VIII Peniński Festiwal Kultur Górskich, XXV Muzyczne Dialogi nad Bugiem. W 2014 roku wzięli  udział w 8 edycji programu telewizyjnego „Must Be The Music”, uzyskując tam najlepszą możliwą ocenę od jurorów.

Obecnie zespół  składa się z sześciu osób:
Iryna Dracz – wokal                                                                                   
Oleksandr Dracz – akordeon                                                                                                
Maciej Kita – gitara elektryczna, wokal                                                                              
Agnieszka Plewińska – skrzypce                 
Paweł Mazgaj – kontrabas elektryczny                                                                                      
Mykoła khomutov - bębny