SŁOWIANY

Aleksander Dracz

Akordeon

Irina Dracz

Wokal

Szymon Paciora

Trąbka

Kamil Poloncarz

Perkusja

Michał Jakubowicz

Gitara, wokal

Paweł Mazgaj

Bas, wokal

Barwne osobowości, energiczna muzyka, słowiański duch. To najkrótsze określenie zespołu Słowiany, jednego z najbardziej interesujących zespołów folk-rockowych w Polsce. Ich muzyka to ogromna dawka pozytywnej energii, która przyciąga wszystkich niezależnie od wieku.

Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy małżeństwa z Ukrainy, absolwentów Akademii Muzycznej, Oleksandra i Iryny Dracz. Nazwa SŁOWIANY jest ściśle związana z muzyka, którą wykonuje zespół.

Zespół składa się z sześciu profesjonalnych muzyków z Polski i Ukrainy. Wykorzystują różne instrumenty: znany w Europie Wschodniej akordeon łączy się z mocnym brzmieniem gitary elektrycznej i gitary basowej a także z nowoczesnym brzmieniem akustycznej perkusji. Wokalistka ma niezwykły folkowy głos, który trudno spotkać w Europie. Ostatnim czasem rockowe brzmienie i bałkańskie rytmy stały dominującą barwą ich muzyki.

„Jesteśmy grupą przyjaciół, których łączy muzyka. Gramy utwory własne i aranżujemy najbardziej znane folkowe piosenki z różnych słowiańskich krajów. Śpiewamy w różnych językach: Ukraińskim, Polskim, Serbskim, Bułgarskim, Gruzińskim, Białoruskim.”

Słowiany zagrali mnóstwo koncertów na terenach Polski, Czechów, Szwajcarii, Ukrainy, wzięli udział w 8 edycji programu telewizyjnego „Must Be The Music”, wystąpili na wielu znanych festiwalach takich jak: 32 Łemkowska Watra w Żdyni , VIII Peniński Festiwal Kultur Górskich, XXV Muzyczne Dialogi nad Bugiem, Finał „Zimowej giełdy piosenki” w Opolu.